Zabawy w teatr

Małe dzieci są ciekawe świata, pragną doświadczać, poznawać, rozumieć, działać, dlatego też w naszym przedszkolu zachęcamy dzieci do udziału w zajęciach teatralnych. 

Zabawa w teatr rozwija wyobraźnię, poszerza słownictwo, pomaga w rozumieniu postaw społecznych, zastosowaniu analogii perdonalnych, sprzyja otwartości. Może być lekarstwem na nieśmiałość, brak wiary w siebie. Rezultaty będą widoczne nie tylko w przedszkolu czy szkole, ale także w wielu sytuacjach życiowych. Kiedy docenimy zasługi zabawy w teatr, bedziemy te zajęcia stawiać na równi z nauką pisania i liczenia. Po co nam bowiem świetne przygotowanie matematyczne bez umijętności pokazania innym, co potrafimy?

Zabawa w teatr uczy stawiania siebie w wielu życiowych rolach, co pomaga w przezwyciężaniu różnych trudności. Oczywiście dla dzieci w wieku przedszkolnym to dopiero pierwsze kroki, ale jakże ważne na przyszłość. 

Podczas zajęć dzieci między innymi:

  • odgrywają wymyślone przez siebie sceny z bajek; 
  • uczą się na pamięć krótkich wierszyków, a potem je interpretują; 
  • odgrywają sceny z życia np: "zakupy na bazarze"; "u fryzjera"
  • odgrywają scenki pantomimiczne, co z jednej strony jest źródłem radości i śmiechu, a z drugiej uczy panowania nad ciałem i wyrażania emocji poprzez mimikę i gest;
  • wymyślają teatralne zagadki, odgrywając scenę bez użycia słów;
  • wcielają się w role różnych postaci.
 

Zabawy w teatr to nie mozolne, nudne próby, ale ekscytująca przygoda dla dzieci i ogrom radości płynącej z tworzenia.

 

 

 

Źródło:

1. Białobrzeska J. - "Zostań nawiedzoną nauczycielką, czyli jak uczyć, żeby nauczyć" - Wyd. Didasko, Warszawa 2006;

2. Jąder  M. - "Krok...w kierunku kreatywności" - Wyd. Impuls, Kraków 2006.