Zajęcia plastyczne

Jednym z wielu zadań przedszkola jest stymulowanie rozwoju takich zdolności dzieci, dzięki którym kształtują one swoją osobowość, zwiększając szansę powodzenia w szkole i w życiu. Uniwersalnym sposobem wspomagającym wszechstronny rozwój dziecka, w tym osobowość twórczą, są zajęcia plastyczne.

Ekspresja twórcza jest naturalną potrzebą małego dziecka, jest spontaniczna i wynika bezpośrednio z jego przeżyć, spostrzeżeń, wyzwalając wyobraźnię i fantazję.
Dzieci są kreatywne z natury, dlatego tę wspaniałą zdolność należy w nich pielęgnować i rozwijać.

Ćwiczenia plastyczne rozwijają takie dyspozycje jak:

• samodzielność,
  • kreatywność,
  • wytrwałość,
  • umiejętność planowania,
  • umiejętność dokonywania właściwych wyborów.

Przyczyniają się do:

• niwelowania lęków i zahamowań,
  • rozwijają pewność siebie, odwagę, wiarę we własne możliwości,
  • myślenie oraz zainteresowania dziecka,
  • sprawność manualną.

Sztuka dziecka jest piękna w swojej naiwności, potrafi nas zachwycić, ująć szczególnym sposobem postrzegania otaczającego świata. Dla dziecka natomiast jest źródłem radości, którą daje tworzenie, dotykanie, manipulowanie, oglądanie, działanie, dobrej zabawy, zaangażowania i podstawową formą uczenia się oraz zdobywania wiedzy o otaczającej rzeczywistości.

Pamiętając, że każdy człowiek jest na swój sposób artystą oraz dążąc do zapewnienia dzieciom jak najlepszych szans na osiągnięcie wszechstronnego rozwoju proponujemy udział w zajęciach plastycznych.

Podczas zajęć kółka plastycznego dzieci mają okazję spróbować swoich sił w różnych technikach i formach aktywności plastycznej.

Na naszych zajęciach między innymi:

• malujemy farbami akwarelami, plakatowymi a także pastą do zębów wykorzystując przy tym nie tylko pędzelek, ale i druciki, patyczki, gąbki, wałki i oczywiście paluszki,
  • tworzymy origami płaskie,
  • eksperymentujemy z kredkami pastelowymi i kredą,
  • ozdabiamy odlewy gipsowe,
  • lepimy z masy solnej, plasteliny, plastopianki,
  • malujemy na szkle,
  • tworzymy collage
  • próbujemy swoich sił w fotografii i i grafice komputerowej;
  • tworzymy rzeźby z gazet;
  • wycinamy i wydzieramy nie tylko z kolorowego papieru, lecz także z gazet, starych pocztówek, tapet, materiałów, tektury falistej;
  • poznajemy nowe techniki: mokre na mokrym, zdrapywanki, malowanie tuszem.

Prace najczęściej wykonujemy na dużych formatach papieru, dzieki czemu dzieci nabierają swobody i rozmachu.

Staramy się również brać udział w konkursach plastycznych i fotograficznych.

Źródło:

Jąder M., - "Techniki plastyczne rozwijące wyobraźnię" - Wyd. Impuls, Kraków 2007